TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglÄ…darki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Ludzie z naszych stron - Czesław Zabiegło



Czesław Zabiegło


Urodzony w Kamiennej Górze, od roku peÅ‚noprawny obywatel ZÅ‚otego Stoku. Przez lata pracowaÅ‚ w sÅ‚użbach mundurowych. Pasjonat historii Japonii, przede wszystkim dziejów samurajów, miÅ‚oÅ›nik muzyki klasycznej z naciskiem na twórczość Bacha. SwojÄ… pasjÄ™ realizuje wytwarzajÄ…c zbroje japoÅ„skich wojowników.


Z Czesławem Zabiegło rozmawia Maciej Schulz.


Fot.: Dariusz Ogłoza - fotodeo




M.S.: Przez lata mieszkał Pan w Bytomiu. Co przyciągnęło Pana do Złotego Stoku?
C.Z.: UrodziÅ‚em siÄ™ w Kamiennej Górze, ale w zwiÄ…zku z nieprzychylnÄ… dla wÅ‚adz minionego systemu przeszÅ‚oÅ›ciÄ… mojego ojca musieliÅ›my wyjechać spod WaÅ‚brzycha. Góry i moje rodzinne strony ciÄ…gle wzywaÅ‚y mnie do siebie, wiÄ™c przynajmniej raz w roku odwiedzaÅ‚em KamiennÄ… GórÄ™. Nigdy jednak nie lubiÅ‚em jeździć gÅ‚ównymi drogami. WybieraÅ‚em te boczne. JednÄ… z nich jest wÅ‚aÅ›nie szosa Å‚Ä…czÄ…ca ZiemiÄ™ KÅ‚odzkÄ… ze ÅšlÄ…skiem, przebiegajÄ…ca przez ZÅ‚oty Stok. Spokój i cisza, jakie panujÄ… w tym miasteczku, a także otwartość i serdeczność jego mieszkaÅ„ców urzekÅ‚y mnie. PostanowiÅ‚em, że osiÄ…dÄ™ tu, by odpocząć od haÅ‚aÅ›liwego miasta, w którym czÅ‚owiek jest anonimowy nawet dla sÄ…siadów z tego samego bloku. Ponadto zaproponowaÅ‚em wÅ‚adzom ZÅ‚otego Stoku, że utworzÄ™ tutaj nowÄ… atrakcjÄ™ – staÅ‚Ä… ekspozycjÄ™ moich zbroi, wzbogaconÄ… o repliki drzeworytów, plakaty i inne aspekty sztuki zwiÄ…zane z JaponiÄ…. ZobowiÄ…zaÅ‚em siÄ™, że rocznie bÄ™dÄ™ dostarczaÅ‚ jednÄ… zbrojÄ™. ChciaÅ‚em też pozyskiwać zbiory. PomysÅ‚ spodobaÅ‚ siÄ™ samorzÄ…dowcom, którzy zaproponowali mi do zamieszkania trzy obiekty, w tym dwa niefunkcjonujÄ…ce już koÅ›cioÅ‚y. WybraÅ‚em maÅ‚y domek. NajważniejszÄ… sprawÄ… byÅ‚o dla mnie uruchomienie pracowni.


M.S.: SkÄ…d wzięła siÄ™ PaÅ„ska pasja tworzenia zbroi? Czy byÅ‚a inspirowana podróżą do Japonii?
C.Z.: Podróżą, której nigdy nie byÅ‚o. Jestem jak Feliks JasieÅ„ski, ziemianin z Warszawy, który bÄ™dÄ…c w Paryżu u braci Goncourt zaraziÅ‚ siÄ™ JaponiÄ…. PisaÅ‚ o Kraju KwitnÄ…cej WiÅ›ni, posiadaÅ‚ zbiory pochodzÄ…cych stamtÄ…d przedmiotów, ale nigdy tam nie byÅ‚. Moja pasja zrodziÅ‚a siÄ™ ponad 20 lat temu. InteresowaÅ‚em siÄ™ japoÅ„skÄ… kulturÄ…, opowieÅ›ciami o samurajach, ich kodeksie i zwyczajach. W tamtych czasach nie byÅ‚o mnie stać na kupienie czegokolwiek zwiÄ…zanego z JaponiÄ…, dlatego postanowiÅ‚em samodzielnie coÅ› wykonać. Zaczęło siÄ™ od kabuto, czyli heÅ‚mu, którego rysunek znalazÅ‚em w jednej z książek. Potem dorobiÅ‚em resztÄ™ zbroi. Z czasem powstaÅ‚a kolejna - zbroja Å‚uskowa o-yoroi - rzekomo ceremonialna, a ja zajÄ…Å‚em siÄ™ tÄ… pasjÄ… na poważnie. W ciÄ…gu roku wykonujÄ™ maksymalnie dwie zbroje na zlecenie. Jest to zajÄ™cie czasochÅ‚onne, wymagajÄ…ce wielkiej pieczoÅ‚owitoÅ›ci i wysokiego poziomu wykonania. Osadzam moje prace w realiach danych epok i staram siÄ™ używać materiaÅ‚ów przynajmniej podobnych do oryginaÅ‚ów. Wszystko wykonujÄ™ rÄ™cznie. Jedynymi narzÄ™dziami elektrycznymi, jakich używam, sÄ… wiertarka oraz maÅ‚a tokarka.


M.S.: Z pewnoÅ›ciÄ… musi Pan być cierpliwy…
C.Z.: RzeczywiÅ›cie, w tym co robiÄ™ najwiÄ™kszym kapitaÅ‚em jest cierpliwość. Przez lata kryÅ‚em swoje prace w mieszkaniu, ale podczas polskiej premiery filmu Edwarda Zwicka Ostatni Samuraj, na którÄ… przywiozÅ‚em trzy zbroje, w które ubrano trzech mÅ‚odych mężczyzn, attaché handlowy polskiej ambasady w Japonii namówiÅ‚ mnie, bym sprzedawaÅ‚ je po to, by robić nastÄ™pne zbroje.


M.S.: Jakich materiaÅ‚ów używa Pan przy tworzeniu tych dzieÅ‚?
C.Z.: Zbroje wykonujÄ™ gÅ‚ównie ze stali. StosujÄ™ także miedź i mosiÄ…dz, a wiÄ…zania pÅ‚yt i Å‚usek ze skóry, taÅ›m lub sznurów, których splot jest podobny do oryginaÅ‚u. Czasami wykorzystujÄ™ również jedwab, zwÅ‚aszcza do zdobieÅ„.


M.S.: Wykonuje Pan repliki, czy realizuje Pan także swoje autorskie projekty?
C.Z.: SwojÄ… twórczość opieram na drzeworytach oraz ilustracjach, ale robiÄ™ przede wszystkim autorskie projekty. W zasadzie wykonaÅ‚em tylko jednÄ… rekonstrukcjÄ™ – XI-wiecznÄ… zbrojÄ™ Å‚uskowÄ… o-yoroi, która wedÅ‚ug przekazów historycznych należaÅ‚a do generaÅ‚a Yoshitsuno Minamoto. Można jÄ… oglÄ…dać w Centrum Kultury i Promocji w ZÅ‚otym Stoku.


M.S.: Z jakich części składa się zbroja samuraja?
C.Z.: SÄ… ich dziesiÄ…tki, ale te podstawowe to kabuto czyli heÅ‚m, do – pancerz w caÅ‚oÅ›ci, zwieÅ„czony od doÅ‚u kusasuri, czyli luźnymi zestawami blach chroniÄ…cymi uda. Uzbrojone blachami i kolczugÄ… rÄ™kawy bojowe to kote, a dodatkowa ochrona ud to haidate. Podudzia chroniÅ‚y sunneate, a stopy kogake.


M.S.: Czy sposób zdobienia zbroi wskazywaÅ‚ na rangÄ™ jej wÅ‚aÅ›ciciela?
C.Z.: Tak, ponieważ zbroja byÅ‚a rzeczÄ… bardzo kosztownÄ…. Nie każdego zawodowego samuraja byÅ‚o na niÄ… stać. Najniżsi rangÄ… żoÅ‚nierze - ashigaru, mobilizowani czÄ™sto wÅ›ród rolników, używali sÅ‚omianych peleryn. Jedynie na gÅ‚owie nosili opaski z blaszanymi elementami. Samuraje w zależnoÅ›ci od swojej majÄ™tnoÅ›ci mieli różne zbroje. Najskuteczniejsze i najpiÄ™kniejsze nosili daimio, czyli feudaÅ‚owie i wielcy możni. Także kolorystyka miaÅ‚a znaczenie, bo mówiÅ‚a z jakiego klanu pochodziÅ‚ dany wojownik. InnÄ… sprawÄ… byÅ‚y ozdoby na kabuto. Samurajowie chcieli aby w zgieÅ‚ku bitwy ich pan mógÅ‚ zauważyć ich skuteczność i odwagÄ™, dlatego na heÅ‚my zakÅ‚adali cudaczne ozdoby, jak rogi, czy pióropusze.




Podziel siÄ™ tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

26 kwietnia 2024
Imieniny obchodzÄ…:
Marzena, Klaudiusz, Maria, Marcelina, Ryszard

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi KÅ‚odzkiej