TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Dwie wystawy



Muzeum Papiernictwa w Dusznikach zaprasza w kwietniu na dwie wystawy - jedna prezentuje stworzone za pomocą ołówka fantasmagorie, a druga papierowe lalki.


Muzeum Papiernictwa zaprasza do zanurzenia się w świat fantazji stworzonego ołówkiem Zbigniewa Halikowskiego, artystę z Chojnowa. Swoją drogę artystyczną rozpoczął od malarstwa sztalugowego, jednak to rysunek ołówkiem okazał się dziedziną sztuk plastycznych, której oddał się twórczo i bez reszty.Wystawa prezentuje blisko 60 prac wykonanych ołówkiem pokazujących, jak nieograniczone możliwości ekspresji artystycznej daje zwykła kartka papieru i ołówek.
Trzon wystawy Fantasmagorie stanowią, rysunki o tematyce fantastycznej, będące znakiem rozpoznawczym stylu Halikowskiego. To właśnie im wystawa zawdzięcza swój tytuł. Obok nich zaprezentowane zostały portrety wykonane techniką punktowania, w których artysta, stopniując natężenie gęstości kropek, uzyskuje modelunek twarzy czy przejścia tonalne. Pietyzm, z jakim podchodzi do ludzkiego wizerunku, ale i niewiarygodna precyzja, nie pozostawiają odbiorcy obojętnym wobec portretowanej twarzy. Wystawę można oglądać w papierni do 6 maja 2019. Ekspozycji towarzyszy katalog. Kuratorami wystawy są Karolina Dyjas i Marcin Lemejda.


W XVIII-wiecznym budynku dawnej suszarni papieru, w miejscu gdzie dziś znajduje się galeria sztuki Muzeum Papiernictwa, zamieszkały lalki-rzeźby. Wyjątkowe to istoty, bo z papieru. Siedzą, przeglądają się w lustrze, zaczepiają. Szukają spotkania. Spotkania z człowiekiem. Ich kreatorką jest Mirosława Truchta-Nowicka, artystka sztuki papieru. Jest absol-
wentką Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. W latach 90. pracowała w Teatrze Lalki i Aktora Pinokio w Łodzi, gdzie odkryła lalkę jako medium. To dla artyst-
ki ważny okres. Moment poszukiwań, aby uwolnić lalkę od społecznie i kulturowo narzuconych jej ról. Swój przekaz wzmocniła doborem specyficznego tworzywa. Wybrała papier. Wskazany materiał oraz technika, w której pracuje od ponad 12 lat, wymagają od niej dużej cierpliwości i zaangażowania. Eksperymentuje. Tworzy prace, często wielkości przeciętnego człowieka. „Rzeź-
biąc” poszczególne lalki łączy ze sobą papier pakowy, czerpany i bibułę. Kolejno nakłada na siebie wilgotne warstwy, nadając istotom kształt, budząc je do życia. Proces ten rozciąga w czasie. Zmusza ją do tego etap schnięcia i zastygania poszczególnych elementów rzeźby. Rzadko stosuje kolory.
Ekspozycja prezentuje 32 papierowe rzeźby powstałe w latach 2009–2018 i będzie dostępna dla zwiedzających do 15 lipca.


Karolina Dyjas, Marta Nowicka
Muzeum Papiernictwa




Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

25 kwietnia 2024
Imieniny obchodzą:
Marek, Jarosław

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej