TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Biathlon na poziomie



W pierwszej połowie stycznia (12-13.01) na Duszniki Arena rozegrany zostanie Puchar IBU, czyli bezpośrednie zaplecze najwyższej rangi zawodów biathlonowych - Pucharu Świata.


W tym sezonie zawody IBU Cup rozgrywane będą w 9 miastach. W Dusznikach zawodnicy rywalizować będą w sprincie. W sobotę 12.01 i w niedzielę 13.01 o godz. 10.00 na dystansie 7,5 km wystartują kobiety a o 13.00 na trasę o długości 10 km wyruszą mężczyźni. W obu przypadkach zawodniczki jak i zawodnicy dwukrotnie zawitają na strzelnicę, strzelając raz w pozycji leżącej a raz w stojącej. Każde pudło to dodatkowa karna runda o długości 150 m. Wstęp na zawody wolny. Szczegóły na www.dusznikiarena.pl
Tegoroczna edycja Pucharu IBU jest już jedenastą. Duszniki gościły tę imprezę w 2015 r. Trasy Duszniki Arena (Jamrozowa Polana) gościły dwa lata temu Mistrzostwa Europy w biathlonie.
Z kolei pierwsze w historii zawody ze strzelaniem na nartach odbyły się już w 1767 r. Wzięli w nich udział żołnierze kompanii granicznych Norwegii i Szwecji i to właśnie Skandynawię uważa się za kolebkę tej dyscypliny sportowej. Po raz pierwszy podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich, jeszcze jako sport pokazowy, biathlon zaprezentowany został w 1924 r. w Chamonix. Natomiast jako dyscyplina olimpijska debiutował w amerykańskim Squaw Valley w 1960 r. Dwa lata wcześniej (1958 r.) odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata.


Biegówki nie tylko dla zawodowców


Ponad 400 km tras biegowych sprawia, że Ziemia Kłodzka to prawdziwy raj dla miłośników narciarstwa klasycznego. Podpowiadamy gdzie można spalić kalorie w ramach noworocznych postanowień zrzucania kilogramów.


Entuzjastów biegów narciarskich przybywa a Ziemia Kłodzka, to doskonałe miejsce by rozpocząć swoją przygodę z biegówkami lub stanąć na trasach dla profesjonalistów. Ponad 400 km tras biegowych w obszarze polsko-czeskiego pogranicza (Góry Bystrzyckie i Orlickie), w rejonie Masywu Śnieżnika, na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, w Górach Sowich oraz nowoczesny obiekt Duszniki Arena czekają na spragnionych aktywności.


Masyw Śnieżnika i Góry Bystrzyckie
Do dyspozycji mamy tu ponad 210 km oznakowanych i dobrze utrzymanych tras narciarstwa biegowego (Spalona, Lasówka w Górach Bystrzyckich oraz Orlickie Záhoří w Górach Orlickich).
Ciekawe trasy proponuje również Park Narodowy Gór Stołowych, w którym pobiegamy m.in. u podnóża Szczelińca.
Na brak tras biegowych nie mogą narzekać także ci, którzy wybiorą się w Góry Sowie (Jugów, Rzeczka), które proponują prawie 30 km szlaków narciarskich. Również na tym terenie znajdziemy instruktorów i wypożyczalnie sprzętu. Szczegóły na www.gorysowie.org


Duszniki Arena
Niezwykłą atrakcję dla miłośników narciarstwa biegowego przygotowały Duszniki. Zlokalizowane na Jamrozowej Polanie trasy niedawno doczekały się modernizacji. Zostały poszerzone, wytyczono nowe pętle, udoskonalono system sztucznego naśnieżania i wybudowano bank śniegu. Wszystko to przygotowano z okazji Mistrzostw Europy w biathlonie, które gościły w Dusznikach pod koniec stycznia 2017 r. Wcześniej obiekt wyposażono w sztuczne oświetlenie, dzięki czemu z jego uroków możemy korzystać po zmroku. Trasy na Jamrozowej Polanie należą do jednych z najciekawszych w Europie. Ich walory doceniają profesjonaliści, którzy dusznicki obiekt często wybierają jako miejsce na treningi przed startami w Pucharach Świata. Tu także bez trudu wypożyczymy sprzęt. Szczegóły na stronie www.dusznikiarena.pl


Zieleniec (Duszniki)
Ciekawie prezentują się trasy biegowe w Zieleńcu. Można dostać się na nie od parkingu przy kamieniu Rubartscha (wjazd do Zieleńca odstrony drogi K8) lub wjeżdżajac na grzbiet Gór Orlickich jednym z kilku wyciągów krzesełkowych. Pętele o długości od 3,5 do 14 km są bardzo malownicze. Można nimi dobiec m.in. do schroniska Masarykova Chata. Dobrą wiadomością dla zapalonych biegaczy jest fakt, że zielenieckie trasy włączone są do sieci polsko-czeskiego projektu, składającego się z ponad 200 km szlaków po obu stronach granicy.




Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

29 marca 2024
Imieniny obchodzą:
Wiktoryn, Wiktoryna, Helmut, Eustachy, Zenon

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej