TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglÄ…darki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Majówka na kajaku



Klub Turystyki Kajakowej „Ptasi Uskok” zaprasza na XXV Jubileuszowy Ogólnopolski SpÅ‚yw Kajakowy „Nysa KÅ‚odzka – 2017” im. Narcyza Bondyra (29 kwietnia – 3 maja). Tradycyjnie, jak co roku, w dÅ‚ugi weekend majowy, na Nysie KÅ‚odzkiej, na odcinku ZabÅ‚ocie (gm. Bystrzyca KÅ‚odzka – Topola, gm. Kamieniec ZÄ…bkowicki), odbÄ™dzie siÄ™ najwiÄ™ksza, cykliczna impreza wodniacka na Dolnym ÅšlÄ…sku, na którÄ… Å›ciÄ…gajÄ… zarówno zorganizowane kluby kajakowe, jak i osoby indywidualne z caÅ‚ej Polski.


Podobnie jak w latach poprzednich (już od 2010 roku) nasz spÅ‚yw otworzy elitarny cykl oÅ›miu imprez punktowanych w klasyfikacji ogólnopolskiej Grand Prix Polskiego ZwiÄ…zku Kajakowego. W ostatnich latach w SpÅ‚ywie uczestniczyÅ‚o ok. 150 – 200 osób.  Organizatorem imprezy jest Klub Turystyki Kajakowej „Ptasi Uskok” z WrocÅ‚awia, a przygotowania przebiegajÄ… we wspóÅ‚pracy z GminÄ… Bardo, gdzie wzorem lat ubiegÅ‚ych ulokowany zostanie biwak spÅ‚ywu.


W ramach spÅ‚ywu odbÄ™dÄ… siÄ™ zawody kajakowe z cyklu Grand Prix PZKaj. Jest to jedyna impreza tego typu i skali systematycznie przeprowadzona na terenie Dolnego ÅšlÄ…ska, która jednoczeÅ›nie otwiera elitarny cykl 8 spÅ‚ywów wchodzÄ…cych w skÅ‚ad Grand Prix PZKaj zaplanowanych na rok 2017. SpÅ‚yw jest wpisany do kalendarza imprez PZKaj i PTTK. W spÅ‚ywie uczestniczy ok. 150 osób (w zależnoÅ›ci od warunków pogodowych i ukÅ‚adu „dÅ‚ugiego weekendu”). Celem imprezy jest rozpowszechnianie aktywnego wypoczynku – szczególnie wÅ›ród mÅ‚odzieży oraz poprawa infrastruktury turystycznej;  Turystyka kajakowa jest wciąż maÅ‚o rozpowszechnionÄ… formÄ… rekreacji. Mimo swojej wielkiej atrakcyjnoÅ›ci krajobrazowej i turystycznej szlaki rzeczne Dolnego ÅšlÄ…ska sÄ… maÅ‚o znane i tylko w niewielu miejscach udostÄ™pniane w sposób zorganizowany. Dlatego organizacja takich spÅ‚ywów jak nasz umożliwia wielu osobom, a zwÅ‚aszcza mÅ‚odzieży, pierwszy kontakt z tÄ… formÄ… turystyki i bezpieczne poznanie nowego szlaku wodnego; obecność przewodników kajakowych, ratowników i dużej grupy doÅ›wiadczonych kajakarzy oraz zaplecze sprzÄ™towe, pozwalajÄ… na udziaÅ‚ osób o różnych poziomach zaawansowania, również takich, które pÅ‚ynÄ… pierwszy raz, lub w innych okolicznoÅ›ciach nie miaÅ‚by możliwoÅ›ci indywidualnego zorganizowania sobie sprzÄ™tu, czy odpowiedniej opieki. JednoczeÅ›nie cykliczna organizacja spÅ‚ywów przyczynia siÄ™ do budowania Å›wiadomoÅ›ci lokalnej spoÅ‚ecznoÅ›ci, samorzÄ…dów i odpowiedzialnych instytucji, w zakresie potrzeby lepszego przygotowania infrastruktury turystycznej (zorganizowanie przenosek, budowa przepÅ‚awek, przygotowanie pól biwakowych przy rzekach).


SpÅ‚yw jest bez wÄ…tpienia doskonaÅ‚Ä… promocjÄ… atrakcji turystycznych Dolnego ÅšlÄ…ska poÅ‚ożonym na Ziemi ZÄ…bkowickiej i Kotliny KÅ‚odzkiej. W trakcie spÅ‚ywu promowane sÄ… wciąż maÅ‚o rozpowszechnione, choć unikatowe walory turystyczne Dolnego ÅšlÄ…ska: szlak kajakowy Nysy KÅ‚odzkiej, PrzeÅ‚om Bardzki; czy atrakcje miast odwiedzanych przez uczestników na trasie spÅ‚ywu: KÅ‚odzka, Barda, KamieÅ„ca ZÄ…bkowickiego. W wymienionych miejscowoÅ›ciach krzyżujÄ… siÄ™ europejskie i regionalne szlaki turystyczne (niebieski transeuropejski szlak wÄ™drowny, szlak Sanktuariów, szlak Marianny OraÅ„skiej, szlak Cysterski).


SpÅ‚yw odbÄ™dzie siÄ™ tradycyjnie w dÅ‚ugi weekend majowy, tj. w dniach 29 kwietnia – 3 maja 2017 r., na szlaku kajakowym Nysy KÅ‚odzkiej, na odcinku ZabÅ‚ocie (gm. Bystrzyca KÅ‚odzka) – Topola (gm. Kamieniec ZÄ…bkowicki), baza spÅ‚ywu zlokalizowana jest w Bardzie (gm. Bardo). Impreza trwa 5 dni, a trasa spÅ‚ywu (Å‚Ä…cznie 56 kilometrów) podzielona jest na 3 dzienne etapy (ZabÅ‚ocie-KÅ‚odzko, KÅ‚odzko-Bardo, Bardo-Topola). 


DzieÅ„ 1 (przygotowania): dzieÅ„ przed rozpoczÄ™ciem spÅ‚ywu, w Bardzie organizowana jest baza spÅ‚ywu: biuro i punkt informacyjny spÅ‚ywu, przygotowywany jest biwak z miejscem na spożywanie posiÅ‚ków, spotkania integracyjne (namiot, stoÅ‚y, Å‚awy), radiowÄ™zeÅ‚, punkt dostÄ™pu do prÄ…du, wÄ™zeÅ‚ sanitarny (kabiny toi-toi i „kontener-Å‚azienka” (natryski, umywalki). Część uczestników, zwÅ‚aszcza z bardziej oddalonych miejscowoÅ›ci, przyjeżdża na spÅ‚yw już w tym dniu. W godzinach popoÅ‚udniowych rozpoczyna siÄ™ weryfikacja uczestników;


DzieÅ„ 2 (1 etap spÅ‚ywu): przed oficjalnym otwarciem imprezy odbywa siÄ™ rejestracja uczestników, którzy dojechali rano, nastÄ™pnie w bazie spÅ‚ywu w Bardzie odbywa siÄ™ spotkanie informacyjne (odprawa z komandorem spÅ‚ywu) i oficjalne otwarcie spÅ‚ywu. Uczestnicy autokarami udajÄ… siÄ™ na start pierwszego etapu do ZabÅ‚ocia. Po przewiezieniu uczestników i sprzÄ™tu, w ZabÅ‚ociu nastÄ™puje otwarcie etapu przy udziale miejscowych wÅ‚adz lokalnych i przedstawicieli PZKaj. Po zwodowaniu kajaków uczestnicy pokonujÄ… pierwszy etap trasy, który koÅ„czy siÄ™ w KÅ‚odzku i liczy 16 km. Po zakoÅ„czeniu etapu w KÅ‚odzku odbywajÄ… siÄ™ pierwsze punktowane w ramach Grand Prix PZKaj zawody kajakowe tzw. „wyÅ›cig australijski”, nastÄ™pnie uczestnicy otrzymujÄ… posiÅ‚ek regeneracyjny, biorÄ… udziaÅ‚ w wycieczce po KÅ‚odzku i wracajÄ… autokarami na biwak, wieczorem organizujemy ognisko i wieczór integracyjny poÅ‚Ä…czony z konkursem piosenki turystycznej.


DzieÅ„ 3 (2 etap spÅ‚ywu): rano uczestnicy przewożeni sÄ… ponownie do KÅ‚odzka, gdzie nastÄ™puje start do drugiego etapu KÅ‚odzko – Bardo (ok. 18 km), etap przebiega szlakiem jednego z najÅ‚adniejszych przeÅ‚omów rzecznych w Europie – PrzeÅ‚omem Bardzkim i koÅ„czy siÄ™ w Bardzie. Po dopÅ‚yniÄ™ciu wszystkich uczestników i posiÅ‚ku regeneracyjnym odbywajÄ… siÄ™ kolejne zawody w ramach Grand Prix PZKaj: slalom kajakowy przy zabytkowym moÅ›cie kamiennym w Bardzie, tego dnia organizowane sÄ…: zwiedzanie Barda z przewodnikiem oraz opcjonalnie dla chÄ™tnych wycieczka autokarowa do atrakcji poÅ‚ożonych w otoczeniu spÅ‚ywu.


DzieÅ„ 4 (3 etap spÅ‚ywu): trzeci etap spÅ‚ywu rozpoczyna siÄ™ w Bardzie i koÅ„czy miejscowoÅ›ci Topola (18 km) po drodze  zatrzymujemy siÄ™ w KamieÅ„cu ZÄ…bkowickim, gdzie zwiedzamy miejscowość i PaÅ‚ac Marianny OraÅ„skiej. Po zamkniÄ™ciu etapu uczestnicy wracajÄ… autokarami do Barda, otrzymujÄ… posiÅ‚ek regeneracyjny, a organizatorzy i sÄ™dziowie podsumowujÄ… wyniki uczestnictwa w poszczególnych etapach i zawodach kajakowych, przygotowujÄ… dyplomy i nagrody. Wieczorem organizujemy uroczyste podsumowanie spÅ‚ywu, wrÄ™czenie nagród dla zwyciÄ™zców indywidualnych i drużynowych; z okazji jubileuszu spÅ‚ywu (25 lat) planowany jest uroczysty wieczór komandorski poÅ‚Ä…czony z koncertem i wieczorem integracyjnym dla wszystkich uczestników i zaproszonych goÅ›ci (koncert, poczÄ™stunek, zabawa przy muzyce).


DzieÅ„ 5:  zwijanie biwaku, wyjazd uczestników.




Podziel siÄ™ tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

26 kwietnia 2024
Imieniny obchodzÄ…:
Marzena, Klaudiusz, Maria, Marcelina, Ryszard

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi KÅ‚odzkiej