TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Lato z baletem



Taniec mieni się wieloma niezwykłymi odcieniami. W lipcu jego najpopularniejsze i najciekawsze techniki zaprezentują lądeckiej publiczności tancerze z całego świata. Festiwal Lato Baletowe (3-11.07) odbędzie się już po raz trzynasty.


Sceną Międzynarodowego Festiwalu Tańca Lądeckie Lato Baletowe, jak co roku, będzie miejski Rynek. Festiwal zainauguruje niedzielna Gala All that Jaaz between us (3.07., godz. 21.00) w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego z Łodzi. Usłyszymy przeboje najsłynniejszych musicali ostatnich czterdziestu lat.
Kolejny wieczór (4.07., godz. 20.30) rozpocznie solowa prezentacja etiudy tanecznej Just Like You Said it Would Be w wykonaniu Michelle Jones Wurtz, następnie Keane Sense of Rhythm Dance Company z USA przedstawi cykl etiud autorstwa Ellen Keane i Cathy Wind. Tego samego wieczoru (godz. 21.30) Teatr Ruchu Inspiracje wystąpi przed publicznością w spektaklu Człowiek i Mit. Widowisko to groteska pantomimiczna o walce dobra ze złem, której inspiracją są: etiuda Ziarno i skorupa Henryka Tomaszewskiego oraz książka Olgi Tokarczuk Anna In w grobowcach świata.
We wtorek (5.07., godz. 21.00) etiudy w choreografii znanej tancerki Robin Cotler zaprezentuje amerykańska grupa Images Evolution Dance Company.


W środę (6.07., godz. 21.00) na scenie plenerowej pojawi się Kielecki Teatr Tańca w spektaklu Jazz Dance back and forth. Spektakl to lekcja historii tańca jazzowego - od jego korzeni po modern jazz i new style. Dopełnieniem całości będzie świetnie dobrana muzyka i kostiumy stylizowane na stroje z epok.
Na kolejny dzień festiwalu (7.07., godz. 20.00 - sala widowiskowa CKiR, pl. Staromłyński 5) zaplanowano seminarium poświęcone życiu i twórczości reżysera, aktora i tancerza Henryka Tomaszewskiego. O godz. 22.00 w Rynku wystąpi ukraiński Teatr Woskresinnia w spektaklu Hiob. Widowisko oparte jest na poemacie Karola Wojtyły – wzbogacają je typowe dla teatru ulicznego rekwizyty: olbrzymie drabiny, jeżdżące wehikuły i efekty pirotechniczne.
Piątkowy wieczór w Rynku (8.07) zainauguruje koncert Dzieci Dzieciom (godz. 16.00). Następnie, o godz. 21.30, wystąpi Teatr Formy w spektaklu Walka Postu z Karnawałem. Pantomima jest syntezą scen z życia dworskiego, klasztornego i plebejskiego z czasów, panowania księżnej Jadwigi i księcia Henryka Brodatego. Odpowiednią atmosferę zbuduje sceneria inspirowana malarstwem Petera Breughela, średniowieczna muzyka i nastrojowe światła pochodni.
Tradycją lądeckiego festiwalu stała się już barwna parada tańca prowadząca publiczność na Wieczór Finałowy - Lądek Miastem Tancerzy. Początek parady na pl. M. Skłodowskiej (9.07., godz. 19.30). Nie zabraknie prezentacji tańców oraz pokazów pantomimicznych i szczudlarskich. Finałowy występ rozpocznie się na Rynku o godz. 20.30 – uczestnicy warsztatów zaprezentują nowe umiejętności taneczne w ciekawej choreografii.
Tegoroczny Festiwal Tańca zakończy wieczór autorski Sławomira Piertasa z cyklu Wielcy Polacy (11.07., godz. 19.00 – Zdrój Wojciech, pl. Mariański), tym razem poświęcony sylwetce wybitnego choreografa Conrada Drzewieckiego.


Ewa Chalecka




• 4 lipca rozpoczną się 6-dniowe warsztaty 15 technik tańca (koszt pojedynczego kursu - 290 zł).
W ramach festiwalu tegoroczne warsztaty dla dorosłych poprowadzą wybitni pedagodzy z całego świata: Michelle Wurtz (jazz amerykański), Cathy Wind (body percussion), Ellen Keane (stepdance francusko-kanadyjski), Robin Cotler (american contemporary), Tomasz Witkowski (pantomima), Beata Wrzosek-Dopierała (taniec klasyczny), Monika Bral (Jackson style), Alassane Wat (funky jazz), Robert Jażdżewski (street dance), Alba Holder (salsa cubana), Edilson Ribeiro de Lima (latino jazz), Robert Nieznański (break dance), Alicja Kwaśna (taniec brzucha), Magdalena Litwin (show dance z laseczkami) oraz Beata Łanowiecka (samba brazylijska).
Nie zabraknie też warsztatów tanecznych dla dzieci i młodzieży, w ramach Lata z tańcem (dla mieszkańców Lądka są one bezpłatne).


• Od 4 lipca rozpocznie się także cykl 5 tematycznych wieczorów tanecznych - Nocne Spotkania z Muzyką i Tańcem (godz. 22.00).
W programie m.in. taneczna podróż po kontynentach, disco hity, rytmy latino oraz wizyta na Brooklynie. Wejściówki na spotkania dla uczestników warsztatów będą bezpłatne. Osoby nie uczestniczące w zajęciach mogą wykupić karnet w cenie 50 zł.


• Od 4 do 9 lipca, wszystkie ważne wydarzenia festiwalu będą rejestrowane - jeszcze tego samego dnia relację z występów będzie można zobaczyć na wielkim ekranie ustawionym na festiwalowej scenie (Rynek w Lądku). Będą to reportaże, wywiady z artystami i uczestnikami warsztatów, informacje o programie oraz fragmenty spektakli. Na bieżąco realizowana będzie też wersja internetowa (dostępna na www.festiwaltanca.ladek.pl).


• Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa fotografii na lądeckim rynku. Ekspozycja obejmie prace lokalnych artystów wykonane podczas poprzednich edycji Lądeckiego Lata Baletowego.




Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

24 kwietnia 2024
Imieniny obchodzą:
Aleksy, Horacy, Horacja, Grzegorz, Aleksander, Fidelis, Bona, Jerzy

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej