TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Druga Nike dla Tokarczuk



W tym roku po raz piąty Olga Tokarczuk znalazła się w finale konkursu o Nagrodę Literacką Nike. Piątego października pisarka została jej laureatką. Sukces przyniosła jej powieść Księgi Jakubowe.


W tym roku w finale konkursu znalazły się również książki: Matka Makryna Jacka Dehnela, Guguły Wioletty Grzegorzewskiej, Sońka Ignacego Karpowicza, Szum Magdaleny Tulli, Drach Szczepana Twardocha oraz tomik wierszy Przez sen Jacka Podsiadły. Nagrodą Nike wyróżniona zostaje najlepsza książka roku – jej autor dostaje 100 tys. zł oraz statuetkę Nike dłuta Gustawa Zemły. Fundatorami nagrody są Gazeta Wyborcza i Fundacja Agory.


Olga Tokarczuk pracowała nad Księgami Jakubowymi przez siedem lat, opierając swe dzieło na faktach i wielu archiwaliach. Powieść liczy ponad tysiąc stron. Jest barwną historią losów Jakuba Lejbowicza Franka z Podola - mistyka, proroka i twórcy żydowskiej sekty. To również opowieść o ludziach mu współczesnych, m.in. słabo dziś znanej, barokowej poetce Elżbiecie Drużbackiej czy księdzu Benedykcie Chmielowskim, któremu marzyła się wiedza dostępna za darmo i dla każdego. Księgi Jakubowe to również podróż po Polsce wielu wyznań i wielu narodów, będącej olbrzymim tyglem kulturowym, w którym nie brak było konfliktów i sporów. Już podtytuł dzieła informuje czytelnika, że wybiera się w podróż przez siedem granic, pięć języków i trzy duże religie... a jest to jedynie przedsmak tego, co kryją karty powieści. Mimo, iż Księgi Jakubowe przedstawiają historie sprzed 250 lat, mówią również o świecie i problemach nam współczesnych – zdaniem pisarki powieść jest metaforą tego, co dzieje się dziś u bram Europy. Autorka przypomina, że nie ma społeczeństw czystych etnicznie, czy narodów o oddzielnych genach.


Olga Tokarczuk
Jedna z najpopularniejszych polskich pisarek ostatnich lat. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, m.in. nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek oraz Paszportu Polityki.Wyróżniono ją wcześniej za książki: Prawiek i inne czasy (1997), Dom dzienny, dom nocny (1999), Gra na wielu bębenkach (2001), Bieguni (2008). Dwa lata temu pisarka otrzymała międzynarodową nagrodę Vilenica, dedykowaną pisarzom z Europy Środkowej. Olga Tokarczuk od wielu lat pomieszkuje i tworzy w Krajanowie koło Nowej Rudy.


Ewa Cahlecka




Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

23 kwietnia 2024
Imieniny obchodzą:
Ilona, Jerzy, Wojciech

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej