TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Pasterka 2016



Uroczyste nabożeństwa nocne były częstą praktyką już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Na Ziemi Kłodzkiej są niezwykłe świątynie, w których nocna Msza Pasterska stanie się wyjątkowym przeżyciem.


Pasterka symbolizuje przyjście na świat Zbawiciela – czas radości i wielkiej przemiany. Swoją nazwę zawdzięcza ubogim chłopom, którzy jako pierwsi przybyli do małego Jezusa. Zwyczaj odprawiania Mszy Pasterskiej zapoczątkowano w Jerozolimie. Chrześcijanie gromadzili się za murami Betlejem, przy grocie w której miał narodzić się Chrystus, gdzie w nocy odprawiono mszę.


Wambierzyce
Bazylika pw. Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin często nazywana jest polską Jerozolimą. Okazała świątynia, otaczające ją góry o biblijnych nazwach oraz kalwaria z blisko 140 kaplicami przypominają bowiem to miasto. Bazylikę tworzy owalna nawa z krużgankiem i 11 kaplic. W wigilijny wieczór w bazylice odbywają się dwa uroczyste nabożeństwa: o godz. 22.00 pasterka dla służb mundurowych, a punktualnie o północy msza parafialna. Pasterkę w Wambierzycach kończy przepiękna iluminacja.


Pasterka
Kościół św. Jana Chrzciciela we wsi Pasterka to kolejne miejsce warte polecenia. Miejscowość położona niedaleko Karłowa dysponuje piękną, barokową świątynią. Obok niej znajduje się zabytkowy cmentarz. Spokojna okolica sprzyja kontemplacji i wewnętrznemu przeżywaniu tej radosnej nocy. Msza rozpoczyna się o godz. 22.00.


Bystrzyca
Kościół parafialny pod wezwaniem św. Michała Archanioła to jedna z najstarszych budowli w regionie. Goszcząc w jej murach koniecznie trzeba obejrzeć renesansową kamienną chrzcielnicę z 1577 roku
- z okresu kiedy świątynia należała do protestantów. Zdobią ją cztery herby: Hrabstwa Kłodzkiego, Śląska, Bystrzycy i rodu Bernsteinów – fundatorów.
Warto poszukać też barokowych rzeźb: św. Jana Nepomucena i św. Franciszka Ksawerego, wykonanych przez słynnego rzeźbiarza Michała Klahra. W bystrzyckim kościele organizowane są dwie pasterki: pierwsza o godz. 22.00, druga o północy.


Bardo
Znane przede wszystkim jako ośrodek kultu maryjnego, związanego z cudowną figurką Matki Boskiej - do dziś najstarszej drewnianej rzeźby na Dolnym Śląsku i najcenniejszego skarbu miasta. Ciekawie prezentują się wnętrza kościoła, z późnobarokowymi ołtarzami, a także prospekt organowy, który wyszedł spod dłuta rzeźbiarza Heinricha Hartmanna. Cudowna figura znajduje się na ołtarzu głównym. Warto więc złożyć swoje intencje Madonnie Tronującej podczas pasterki, która tradycyjnie rozpocznie się o północy.


Zieleniec
A może Pasterka tuż przy narciarskim stoku w iście alpejskim klimacie? W Zieleńcu jest to możliwe. Tamtejszy kościół pw. św. Anny to wyjątkowo urocza świątynia. Pierwszy drewniany kościół w Zieleńcu wzniesiono w 1762 r. Obecna, neoromańska budowla powstała w 1902 r. Warto dodać, że to najwyżej położony kościół w Sudetach, co zapewni naszym bożonarodzeniowym prośbom najkrótszą drogę do nieba. Pasterka odbędzie się tu o północy.


Lasówka
Na jednej ze ścian tej świątyni znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca jeźdźca bez głowy. Legenda głosi, że był on giermkiem starego rycerza Tyczki Panowica, którego poślubić miała córka Głębosza, władcy zamku Szczerba. Panna nie chciała jednak wyjść za mąż za starego wojownika i uciekła z jego giermkiem. Głębosz niestety odnalazł ich. Córkę trafił oszczepem, a giermkowi ściął głowę. Koń z bezgłowym jeźdźcem podobno jeszcze przez kilka dni jeździł po okolicy, siejąc strach wśród chłopów. Giermek swoją tułaczkę zakończyć miał spadając z konia nieopodal kościoła w Lasówce, przy którym został pochowany. Pasterka w Lasówce odbędzie się o godz. 22.00.


Duszniki
Kościół pw. św. Piotra i Pawła w Dusznikach zaprasza na pasterkę tradycyjnie o północy. Pierwsza wzmianka o świątyni pochodzi z 1324 r., jednak na murowany kościół miasto musiało czekać jeszcze trzy wieki. Ołtarz główny autorstwa M. Kösslera pochodzi z 1730 r. i oprócz wielu pięknych rzeźb zdobi go obraz pędzla wybitnego czeskiego malarza Piotra Brandla Pożegnanie Apostołów Piotra i Pawła. Na największą uwagę zasługuje jednak ambona w kształcie wieloryba.
Znajdujący się w Dusznikach, jedyny na Ziemi Kłodzkiej kościół polskokatolicki zaprasza na pasterkę o godz. 22.00. Sama liturgia nie różni się niczym od tej praktykowanej w kościele rzymskokatolickim. Podczas mszy można będzie wysłuchać kolęd w wykonaniu ks. Bogdana Skowrońskiego i połamać się opłatkiem.




Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

25 kwietnia 2024
Imieniny obchodzą:
Marek, Jarosław

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej