TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Olimpijska Ziemia Kłodzka



Już 9 lutego w koreańskim Pyeongchang rozpoczną się 23. Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Warto trzymać kciuki za sportowców z Ziemi Kłodzkiej. Na arenach sportowych Korei Południowej wystartują Weronika Nowakowska oraz Karolina Riemen-Żerebecka. Nie zabraknie też trenera kadry narodowej łyżwiarzy szybkich Witolda Mazura oraz asystenta trenera kadry kobiet w biathlonie Tomasza Bernata. W Korei zobaczymy również wychowankę klubu MKS Duszniki-Zdrój Kamilę Żuk, ktora pochodzi z Sokołowska, a Polskę reprezentować będzie w... biathlonie. 


Pyeongchang wygrało wyścig o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich z Monachium i francuskim Annecy. Od 9 do 25 lutego sportowcy z 90 krajów rywalizować będą o medale w 102 konkurencjach w 15 dyscyplinach sportowych.
Kadra biało-czerwonych liczy ponad 50 sportowców. PKOl liczy na minimum trzy medale. Faworytami są oczywiście skoczkowie z Kamilem Stochem na czele. O medal mogą pokusić się także łyżwiarze szybcy. Niespodziankę sprawić mogą również biathlonistki, a wśród nich duszniczanka Weronika Nowakowska. Podczas poprzednich dwóch Olimpiad sympatyczna GiVera niemal otarła się o podium. W Vancouver (2010) w biegu indywidualnym zajęła 5. miejsce, a w Soczi (2014) była 7. w sprincie. Weronika Nowakowska jest wicemistrzynią i brązową medalistką mistrzostw świata w Kontiolahti (2015) oraz podwójną złotą i podwójną srebrną medalistką Uniwersjady w Trydencie (2013).


Karolina Riemen-Żerebecka to specjalistka od narciarstwa dowolnego, a konkretnie od skicrossu. Urodziła się w Tuchowie (woj. małopolskie), a z Ziemią Kłodzką związana jest poprzez swojego męża Tomasza Żerebeckiego, kierowcę rajdowego i trenera narciarstwa z Lądka. Karolina Riemen-Żerebecka początkowo zajmowała się narciarstwem alpejskim (dwukrotna mistrzyni Polski), ale z czasem przekwalifikowała się na skicross. Startowała w IO w Vancouver, podczas których zajęła 16. miejsce. W Soczi była 15. Podczas mistrzostw świata w Deer Valey (USA, 2011) zajęła najlepsze do tej pory miejsce w tej imprezie – 6. Dwukrotnie stawała na podium zawodów Pucharu Świata w skicrossie (szwedzkie Åre 2013 – 3 m., Arosa w Szwajcarii 2016 – 2 m.). 
- W ostatnich latach przeprowadziłam się do kotliny kłodzkiej, a dokładnie mieszkam wraz z moim mężem w Ladku Zdroju. Mało spędzamy czasu w domu ponieważ większości jesteśmy na zagranicznych zgrupowaniach. W tym roku igrzyska są dla mnie wyjątkowym wydarzeniem, ze względu na wypadek który miałam podczas mistrzostw świata w poprzednim sezonie. Jeszcze 10 miesięcy temu byłam sparaliżowana i w konsekwencji miałam ogromne zniszczenia organizmu. Najbardziej ucierpiał mózg. Po wybudzeniu ze śpiączki nie sądziłam, że wogole wrócę do normalnego funkcjonowania, nie mówiąc o powrocie do sportu. Igrzyska były dla mnie największym motorem napędowym w mojej rehabilitacji i udało się! Po rehabilitacji wróciłam do treningów, wróciłam do rywalizacji i do czynnego uprawiania sportu . Na igrzyska pojadę bez większej presji w porównaniu do poprzednich. Jestem dobrze przygotowana, mam pewną jazdę i liczę na dobry wynik. Nie miałam w tym sezonie możliwości sprawdzenia się z rywalkami ze względu na plan treningowy, który był indywidualnie podrasowany pode mnie. Ale na pewno nie jadę do Korei na wycieczkę tylko walczyć! A w skicorssie potrzebne jest szczęście i mam nadzieję, że tym razem to szczęście bedzie mi sprzyjało! - opowiada Karolina Riemen-Żerebecka. Niestety awodniczka doznała urazu na treningu tuż przed wyjazdem do Korei i nie zobaczymy jej tym razem na olimpijskiej trasie.


Witold Mazur urodził się w Sanoku, ale od kilku lat związany jest z Dusznikami, do których trafił za głosem serca. Zajmuje się trenowaniem młodzieży w sekcji jazdy szybkiej na rolkach w klubie UKS Orlica Duszniki Zdrój. To były polski panczenista, a obecnie trener kadry narodowej mężczyzn w łyżwiarstwie szybkim. Wielokrotnie zdobywał medale Mistrzostw Polski i reprezentował nasz kraj na arenie międzynarodowej w łyżwiarstwie szybkim. W czerwcu 2012 r. wygrał konkurs na stanowisko trenera głównego szkolenia kobiet ogłoszony przez Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego, a w styczniu 2013 roku został powołany do sztabu szkoleniowego na Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2014 w Soczi, gdzie dbał m.in. o sprzęt złotego medalisty Zbigniewa Bródki.


Tomasz Bernat mieszka w Szczytnej. Jest absolwentem dusznieckiego LO oraz Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. W swojej karierze trenerskiej był m.in. trenerem najlepszego polskiego biathlonisty Tomasz Sikory, szefem serwismenów. Jest Delegatem Technicznym Międzynarodowej Federacji Biathlonu IBU oraz Członkiem Zarządu Polskiego Związku Biathlonu i asystentem trenera reprezentacji Polksi kobiet.


Kamila Żuk pochodzi z Sokołowska, ale jest wychowanką klubu MKS Duszniki-Zdrój. Jest medalistką seniorskich mistrzostw Polski w biathlonie – w 2015 roku, wraz z dusznickim klubem (startującym w składzie Daria Bernacka, Kamila Żuk, Karolina Turkowicz i Paulina Krzyżak), zdobyła brązowy medal w biegu sztafetowym kobiet. W tym samym roku po raz pierwszy w karierze wystąpiła w mistrzostwach świata juniorów, gdzie rywalizowała w kategorii juniorów młodszych. Indywidualnie najwyższą pozycję zajęła w biegu sprinterskim, który ukończyła na 13. pozycji, a w biegu sztafetowym dziewcząt wraz z polskim zespołem sklasyfikowana została na 9. miejscu. Rok później (2016) ponownie rywalizowała w kategorii juniorów młodszych w ramach biathlonowych mistrzostw świata juniorów – indywidualnie najwyżej uplasowała się na 11. pozycji w sprincie, a w sztafecie dziewcząt zajęła 5. miejsce. W 2015 roku brała także udział w mistrzostwach świata juniorów w biathlonie letnim, gdzie zarówno sprint, jak i bieg pościgowy ukończyła na 15. pozycji. Wzięła również udział w zawodach biathlonowych na Zimowym Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy 2015. Przed sezonem 2015/2016 została powołana do kadry A biathlonowej reprezentacji Polski. Do udziału w biathlonowym Pucharze Świata po raz pierwszy została zgłoszona w sezonie 2015/2016 w ramach zawodów w Pokljuce, podczas których w biegu sprinterskim zajęła 75. pozycję. W lutym 2017 zdobyła brązowy medal mistrzostw Europy juniorów w biegu sprinterskim. W marcu 2017 w Jakuszycach wywalczyła tytuł Mistrzyni Polski w biegu na dochodzenie.


Mocno trzymajmy kciuki za jak najlepsze starty biało-czerwonych!


Maciej Schulz




Podziel się tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy artykułów

25 kwietnia 2024
Imieniny obchodzą:
Marek, Jarosław

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi Kłodzkiej