Z wyksztaÅ‚cenia historyk. UkoÅ„czyÅ‚ również studium reżyserskie przy szkole teatralnej we WrocÅ‚awiu (wydziaÅ‚ lalkarski). Przez wiele lat pracowaÅ‚ z teatrem offowym z Katowic. DziÄ™ki niemu trafiÅ‚ do KÅ‚odzka, gdzie podjÄ…Å‚ siÄ™ prowadzenia projektu Teatr w MieÅ›cie. Jak twierdzi, KÅ‚odzko to dla niego bezgraniczna inspiracja.
Z Michałem Tramerem rozmawia Maciej Schulz.
Skąd pomysł aby działać w Kłodzku?
Kiedy pracowaÅ‚em w Teatrze Gry i Ludzie z Katowic jeździliÅ›my po Polsce, wspóÅ‚pracujÄ…c z różnymi instytucjami kultury. Nie pamiÄ™tam dokÅ‚adnie w jaki sposób, ale przy okazji którejÅ› z Nocy Muzeów rozpoczÄ™liÅ›my wspóÅ‚pracÄ™ z Muzeum Ziemi KÅ‚odzkiej. ZagraliÅ›my maÅ‚Ä… etiudÄ™ o Arnoszcie z Pardubic. PrzyjÄ™to nas tutaj bardzo życzliwie, a odbiór widzów byÅ‚ niespotykany. ZaczÄ™liÅ›my coraz Å›ciÅ›lej wspóÅ‚pracowaćz muzeum, także przy okazji kapitalnego projektu jakim jest Nocne zwiedzanie miasta. Od sÅ‚owa do sÅ‚owa, aż otrzymaÅ‚em propozycjÄ™ przygotowania czegoÅ› co by byÅ‚o namiastkÄ… staÅ‚ego teatru repertuarowego w KÅ‚odzku. PomysÅ‚ spodobaÅ‚ mi siÄ™. ZdajÄ™ sobie sprawÄ™ z tego, że to bardzo trudne zadanie, ale takie sÄ… najbardziej stymulujÄ…ce. Teraz muszÄ™ zajmować siÄ™ sprawami administracyjnymi, poszukiwać Å›rodków finansowych. To jest bardzo trudne, ale pomaga mi w tym doÅ›wiadczenie z teatrem niezależnym. W zasadzie w tym zawodzie wszystko jest doÅ›wiadczeniem, które warto zapamiÄ™tać.
Trafił Pan w zupełnie nowe środowisko. Jak ocenia Pan jego potencjał?
ZaczÄ…Å‚em pracÄ™ z dwoma Asiami – AsiÄ… PóÅ‚toranos i AsiÄ… ZaÅ‚uckÄ…, aktorkami dziaÅ‚ajÄ…cymi tu od lat. Pierwszym spektaklem jaki zagraliÅ›my w KÅ‚odzku byÅ‚ DaszeÅ„ka, czyli żywot szczeniaka – spektakl dla dzieci. Bardzo dobrze nam siÄ™ ze sobÄ… wspóÅ‚pracowaÅ‚o. Mamy wspólnÄ… pasjÄ™, wspólny cel, wiÄ™c wszelkie bariery miÄ™dzy nami znikajÄ…. Same Asie to jednak za maÅ‚o. Trudnym zadaniem jest dla mnie poznawanie Å›rodowiska aktorskiego z okolicy. Do spektaklu Tristan i Izolda musiaÅ‚em zaangażować ludzi z zewnÄ…trz. Ale powoli poprzez różne znajomoÅ›ci docieram do nowych osób.
Plany...
SÄ…, ale nie mogÄ™ zdradzić szczegóÅ‚ów. Nie chciaÅ‚bym mówić o czymÅ›, co może siÄ™ nie udać. Na pewno jesieniÄ… bÄ™dziemy mieli okazjÄ™ zobaczyć w KÅ‚odzku sześć spektakli dużych teatrów z Polski. PrzyjadÄ… one do KÅ‚odzka w ramach programu Teatr Polska, w którym uczestniczyÅ‚em jeszcze z teatrem z Katowic. Jednym z pierwszych pomysÅ‚ów byÅ‚o zatem Å›ciÄ…gniÄ™cie spektakli do KÅ‚odzka skoro nie ma tu teatru instytucjonalnego. SpoÅ›ród kilkunastu teatrów wybraÅ‚em sześć i mogÄ™ Å›miaÅ‚o powiedzieć, że pod tym wzglÄ™dem jesteÅ›my rekordzistami - inne miasta wybraÅ‚y po trzy spektakle. Bardzo teatralnie zapowiada siÄ™ listopad, kiedy w ramach projektu Teatr Polska wystawione zostanÄ… trzy spektakle, a na Listopad z adaptacjÄ…być może uda siÄ™ sprowadzić Divadlo Drak z Hradca Kralove.
Co dla Pana jest najpiękniejsze i najtrudniejsze w teatrze?
NajpiÄ™kniejsze jest kreowanie pewnej rzeczywistoÅ›ci i możliwość wypowiedzenia poprzez spektakl czegoÅ›, co jest dla mnie ważne. LubiÄ™ adaptacje literatury, ponieważ na warstwÄ™ stworzonÄ… przez autora nakÅ‚adam wÅ‚asnÄ…. W teatrze ważna jest oczywiÅ›cie widownia. Najwspanialsza to ta dzieciÄ™ca, bo dzieci sÄ… szczere i bezpoÅ›rednie. Ale teatr to także stres, wynikajÄ…cy z ogromu pracy jaki trzeba wykonać przed premierÄ…. Bardzo trudna jest też komunikacja - czasem nie wiem jak dokÅ‚adnie przekazać aktorowi to, o co mi chodzi. Nie wszystko da siÄ™ zwerbalizować, chociaż mam Å›wietny zespóÅ‚. SÄ… to ludzie z ogromnym doÅ›wiadczeniem. Korzystam z niego.
Co jest dla Pana inspirujÄ…ce?
W KÅ‚odzku wszystko. Ludzie, którzy chcÄ… kultury i przychodzÄ… tak tÅ‚umnie na spektakle. InspirujÄ…ce sÄ… także niesamowite przestrzenie miejskie, które wrÄ™cz proszÄ… o to, by coÅ› siÄ™ na nich zadziaÅ‚o. Marzy mi siÄ™ aby zorganizować tutaj festiwal teatru ulicznego. To ożywi miasto i przyciÄ…gnie turystów. KÅ‚odzko ma również kapitalne poÅ‚ożenie wÅ›ród otaczajÄ…cych je gór. Przyroda, cisza, natura, kamienice, historia - to bardzo inspirujÄ…ca kompozycja.
Podziel siÄ™ tym co czytasz:
Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa
< Powrót do listy historii