TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglÄ…darki.
Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Agnieszka Urbańska



KÅ‚odzczanka, zwiÄ…zana również z WrocÅ‚awiem. Autorka książek dla dzieci. Jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. WspóÅ‚pracowaÅ‚a z Instytutem Dziennikarstwa i Komunikacji SpoÅ‚ecznej Uniwersytetu WrocÅ‚awskiego. MiÅ‚oÅ›niczka kryminaÅ‚ów.


Z Agnieszką Urbańską rozmawia Maciej Schulz.
Fot. M. Solska


Czy Pani zamiłowanie do pisania bajek wiąże się z nostalgią za dzieciństwem?
W pewnym sensie też, ale zanim rozpoczęłam studia doktoranckie u prof. Beresia na Uniwersytecie WrocÅ‚awskim, pisaÅ‚am opowiastki, które można okreÅ›lić mianem autoterapeutycznych o wspólnym tytule O… i praktycznie caÅ‚a ta twórczość trafiÅ‚a do szuflady. Po obronie doktoratu musiaÅ‚am zdefiniować siÄ™ na nowo co chcÄ™ dalej robić w życiu i na czym mi zależy. OczywiÅ›cie bardzo chciaÅ‚am pracować ze studentami, ale etat okazaÅ‚ siÄ™ nieosiÄ…galny. Za sprawÄ… tych okolicznoÅ›ci powróciÅ‚am do swoich wczeÅ›niejszych zamiÅ‚owaÅ„, a wiÄ™c do pisania dla dzieci i do opowiastek, które leżaÅ‚y w szufladzie. Na szczęście trafiÅ‚am na dobry moment, ponieważ w sieci pojawiÅ‚ siÄ™ portal qlturka.pl. JednoczeÅ›nie reaktywowany zostaÅ‚ magazyn Bluszcz. WysÅ‚aÅ‚am tam swój tekst, który zostaÅ‚ przyjÄ™ty do druku. PoczÄ…tkowo pisaÅ‚am w rytmie miesiÄ™cznym, ale z czasem wszystko nabraÅ‚o tempa. Gdy wysÅ‚aÅ‚am do kilku wydawnictw OpowieÅ›ci z Kapciuchowa, szybko zainteresowaÅ‚ siÄ™ nimi Skrzat z Krakowa. PiszÄ™ od szeÅ›ciu lat. W tym czasie powstaÅ‚o 20 książek, trzy zostaÅ‚y zÅ‚ożone do druku.


A czy pamięta Pani swoją pierwszą bajkę?
Tak, nosi ona tytuÅ‚ O dziewczynce, dla której Å›wiat staÅ‚ siÄ™ za ciasny i to wÅ‚aÅ›nie ona zostaÅ‚a opublikowana w Bluszczu. Pochodzi ze wspomnianej serii opowiastek O… Szczerze mówiÄ…c, choć skoÅ„czyÅ‚am polonistykÄ™, nigdy nie przypuszczaÅ‚am, że zajmÄ™ siÄ™ pisaniem. ChciaÅ‚am studiować psychologiÄ™, ale zÅ‚ożyÅ‚o siÄ™ inaczej. Mimo wszystko zainteresowania pozostaÅ‚y. Moja praca doktorska dotyczyÅ‚a motywu szpitali psychiatrycznych w literaturze wspóÅ‚czesnej. Bajki staÅ‚y siÄ™ wiÄ™c w jakiejÅ› mierze rodzajem odskoczni od tych ciężkich tematów, którymi przez pewien czas siÄ™ zajmowaÅ‚am.


Bajki poniekÄ…d traktowane sÄ… po macoszemu, ale przecież sÄ… ważne…
Tak, sÄ… bardzo ważne, ale rzeczywiÅ›cie bywajÄ… traktowane specyficznie, jako forma lekka i bÅ‚aha. W koÅ„cu cóż to takiego – napisać bajkÄ™? W praktyce okazuje siÄ™ jednak, że to wcale nie jest takie proste, zwÅ‚aszcza dzisiaj, kiedy dzieci żyjÄ… w Å›wiecie wypeÅ‚nionym nowoczesnymi dekoracjami. Z jednej strony jest uniwersum takich uczuć i emocji jak radość, szczęście, lÄ™k, z drugiej – przestrzeÅ„ wirtualna, w której milusiÅ„scy sÄ… zanurzeni. Moje dzieciÅ„stwo to byÅ‚ czas tradycyjnych zabawek i książek. Dzisiaj oczywiÅ›cie funkcjonujÄ… projekty promujÄ…ce literaturÄ™ dzieciÄ™cÄ… i czytelnictwo, ale konkurencja Å›wiata cyfrowego jest olbrzymia. Dzieciom trudniej jest siÄ™ skupić, ale wciąż jest w nich wielka spontaniczność i ciekawość. DziÄ™ki temu literatura dzieciÄ™ca daje mnóstwo wolnoÅ›ci bo w niej wszystko może siÄ™ zdarzyć. OczywiÅ›cie wydawnictwa majÄ… swoje wymogi i upodobania, by książka nie byÅ‚a np. zbyt odlotowa lub uwzglÄ™dniaÅ‚a wÄ…tki historyczne.


Czy zatem w dzisiejszych bajkach obecna jest nowoczesna technologia?
Tak, pojawiajÄ… siÄ™ nowoczesne technologie. Ostatnio przyszedÅ‚ mi do gÅ‚owy pomysÅ‚ na bajki z miast i miasteczek, w których pojawiliby siÄ™ tacy bohaterowie jak bilboard, wiata przystankowa, zjeżdżalnia na placu zabaw. Każdy z nadanym mu imieniem i przeżywajÄ…cy niezwykÅ‚e przygody.


Fabuła książek Pani autorstwa często osadzana jest na Dolnym Śląsku...
To prawda. Z ciekawoÅ›ci i zainteresowania otoczeniem, maÅ‚Ä… ojczyznÄ… i lokalnoÅ›ciÄ…, wysnuÅ‚a siÄ™ caÅ‚a seria detektywistyczna. PojawiajÄ… siÄ™ w niej okolice Dusznik, a konkretnie Torfowisko pod ZieleÅ„cem, jest miejscowość Liliputów, o nazwie bÄ™dÄ…cej aluzjÄ… do KarÅ‚owa, sÄ… też Zabytkowice bÄ™dÄ…ce w rzeczywistoÅ›ci KÅ‚odzkiem. Akcja rozgrywa siÄ™ również w sanatorium dzieciÄ™cym w Kudowie. Pod kÄ…tem literackim Ziemia KÅ‚odzka jest bardzo inspirujÄ…ca. Warto czasem w spokoju delektować siÄ™ urodÄ… tutejszych zakÄ…tków. Wspomnieć muszÄ™ jeszcze jednÄ… książkÄ™, Kowboju witaj w Zdroju, której akcja rozgrywa siÄ™ w Polanicy-Zdroju. Ta pozycja powstaÅ‚a dziÄ™ki wspóÅ‚pracy Teatru Zdrojowego – Centrum Kultury i Promocji w Polanicy-Zdroju, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Åšrodowiska i Gospodarki Wodnej we WrocÅ‚awiu, NadleÅ›nictwa Zdroje i UrzÄ™du Miasta w Polanicy. ByÅ‚a to dla mnie bardzo sympatyczna przygoda twórcza.


Czy lubi Pani kryminały?
LubiÄ™, zwÅ‚aszcza skandynawskie, przede wszystkim autorstwa nieżyjÄ…cego już Henninga Mankella. NiewÄ…tpliwie zaminowanie do powieÅ›ci kryminalnych przyczyniÅ‚o siÄ™ do napisania przeze mnie cyklu z WandziÄ… WÄ™szynos. Dodam, że inicjaÅ‚y gÅ‚ównej bohaterki też nie sÄ… przypadkowe. Marilyn Monroe MM, Brigitte Bardot BB i WW, czyli Wandzia WÄ™szynos. Cha, cha, cha.


Z czego jeszcze - oprócz okolicy - czerpie Panie inspiracjÄ™?
Z pewnoÅ›ciÄ… z lektur przeczytanych w dzieciÅ„stwie, które w nas zostajÄ… czy z obejrzanych dawno temu filmów. Czasami wystarczy jedno spojrzenie na dany przedmiot i już zjawia siÄ™ pomysÅ‚ na jakÄ…Å› historiÄ™.


ProszÄ™ opowiedzieć o Pani najbliższych planach twórczych.
OkoÅ‚o 2-3 lata temu rozpoczęłam pisanie pastiszu powieÅ›ci kryminalnej dla dorosÅ‚ych. PowstaÅ‚o 100 stron, gÅ‚ówna bohaterka jest autorkÄ… bestsellerów o komisarzu Igorze Trawce i wykÅ‚adowczyniÄ… kulturoznawstwa we WrocÅ‚awiu. Ostatnio zajęłam siÄ™ opowieÅ›ciÄ… z dreszczykiem, adresowanÄ… do 10-12-latków, zlokalizowanÄ… w KÅ‚odzku.


A czy dzieci sÄ… wymagajÄ…cymi czytelnikami?
O tak! SÄ… dociekliwe i zwracajÄ… uwagÄ™ na szczegóÅ‚y. Dzieci sÄ… dziÅ› wybredne, a poza tym rodzice majÄ… do wyboru ogrom książek. CzÄ™sto kierujÄ… siÄ™ wzglÄ™dami pragmatycznymi, poszukujÄ…c tekstów dotyczÄ…cych konkretnych tematów, np. niechÄ™ci malców do mycia zÄ™bów, odpieluchowania czy nawet Å›mierci w rodzinie. W kulturze obrazów sÅ‚owo wiÄ™c wciąż jest ważne. Na szczęście.




Podziel siÄ™ tym co czytasz:

Blip Flaker Twitter Facebook Nasza klasa


< Powrót do listy historii

29 marca 2024
Imieniny obchodzÄ…:
Wiktoryn, Wiktoryna, Helmut, Eustachy, Zenon

Dzisiejsze wydarzenia

Brak informacji

Punkt informacji
Panorama Ziemi KÅ‚odzkiej